Jeżeli nie posiadasz jeszcze auta w UK a zamierzasz je kupić, to niniejszy tekst pomoże ci w dokonaniu najlepszego wyboru samochodu i ubezpieczenia. W Brytanii typowe roczne ubezpieczenie „Third party” (OC) auta zależy od wielu czynników i niekiedy może nawet przekroczyć wartość samego auta. Podstatową różnicą pomiędzy ubezpieczeniami w Polsce, a w UK jest taka, że w Brytanii polisa zawierana jest na konkretnego użytkowanika/ użytkowników auta. Cena polisy zależy przede wszystkim od:
1. Pojemności silnika, rodzaju i marki auta (auta sportowe i o wiekszej poj. silnika są znacznie droższe).
2.Wieku i ilości użytkowników (droższe ubezpieczenia dla osób w wieku do 25 lat).
3. Zniżek za bezwypadkową jazdę (jeśli miałeś auto w Polsce, to koniecznie napisz do swojej ubezpieczalni, aby wysłali ci jakie masz zniżki w j. angielskim i przedstaw je nowemu ubezpieczycielowi w UK).
4. Jak długo i jaki rodzaj prawa jazdy posiadamy. Jeśli zamierzasz dłużej przebywać w UK, to wymień prawo jazdy na brytyjskie, a zyskasz tańsze ubezpieczenie auta, oraz dodatkowy dokument toższamości.
5. Jak i gdze będzie użytkowane auto, gdzie będzie parkowane w nocy, jaki będzie roczny przebieg.
6. Najtaniej, gdy zapłacisz za ubezpieczenie za rok góry (na raty jest zazwyczaj droższe o 15- 20%).
7. Zainstaluj alarm, immobiliser, lub kamerkę, które mogą obniżyć twoje OC.
8. Sprawdz, czy nie lepiej wykupić pełnego ubezpieczenia, tzw. comprehensive (odpowiednik polskiego OC i AC) i podwyższyć tzw. "excess", czyli kwotę, którą bedziesz musiał zapłacić w razie kolizji.
Podsumowując: Najlepiej, jeśli właścicielem i pierwszą ubezpieczoną osobą bedzie najbardziej doświadczony kierowca, który posiada odpowiedni wiek, najwięcej zniżek, ma prace na pełny etat, najlepiej rodzinę i dzieci oraz nie spowodował w ciągu ostatnich 5 lat żadnego wypadku samochodowego. Auto jest 4/5 drzwiowe, o małej pojemności silnika, kierowca posiada brytyjskie prawo jazdy, kierowca parkuje auto w garażu, lub na terenie gdzie mieszka i używa auta do celów nie związanych z pracą („social use”). Możesz także jeździć autem z Polski, na polskich tablicach rejestracyjnych, lecz tylko do określonego czasu. Najłagodniej policja traktuje takie osoby w Szkocji.
Na brytyjskim rynku mamy wielu agentów i ubezpieczycieli, ale lepiej, jeśli porównasz oferty kilku ubezpieczycieli. Logując się na www.topcashback.co.uk znajdziesz wyszukiwarkę ubezpieczeń (gocompared.com, confused.com, direct line itp.), konkretnego ubezpieczyciela oraz jaki duży jest zwrot za ubezpieczenie ("cashback"). Poniżej przedstawiam najciekawsze oferty zniżkowe: Admiral insurance- £ 66, Aviva- £ 50, Elephant insurance- do £ 40.46, Gocompare -£ 33.